kalba literatūra istorija
A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į Y J K L M N O P R S Š T U Ų Ū V Z Ž
 
400
1500
1600
1750
1822
1904
1988
ANTIKA
VIDURAMŽIAI
RENESANSAS
BAROKAS
APŠVIETA
ROMANTIZMAS IR REALIZMAS
XX A. LITERATŪRA
ŠIUOLAIKINĖ LITERATŪRA
LIETUVOS PROISTORĖ
 
LIETUVOS DIDVALSTYBĖS KŪRIMASIS
LDK CHRISTIANIZACIJA
LDK BAJORŲ RESPUBLIKA
LDK ABIEJŲ TAUTŲ RESPUBLIKOJE
ATR REFORMOS. VALSTYBĖS SUNAIKINIMAS
LIETUVA RUSIJOS IMPERIJOJE
MODERNIOJI LIETUVOS RESPUBLIKA
OKUPUOTA LIETUVA. SOVIETIZACIJA
ŠIUOLAIKINĖ LIETUVOS VALSTYBĖ
 
1009
1240
1387
1529
1569
1773
1795
1918
1940
1990

Istorija

Istorija > LDK Abiejų Tautų Respublikoje. Katalikiškoji reforma

Baroko architektūros sklaida


Lietuvoje barokas labiausiai paplito sakralinėje architektūroje. Jis patyrė keletą raidos tarpsnių. Išaugęs iš Renesanso veikiamo baroko vėliau virto labai savitu Vilniaus baroko variantu, apėmusiu ir provincijos medinį baroką, ir Vilniaus bažnyčias. Baroko interjerai įsiveržė į ankstesnių stilių mūro bažnyčias, barokas tapo reikšmingu skulptūros ir tapybos stiliumi, literatūros istorijos epocha. Su juo užgimė ir nauja meno šaka – teatras. Barokas paveikė ir kasdienybės daiktus: baldus, indus, rūbus, knygas. Su baroku susiję didieji liaudies meno reiškiniai – stogastulpiai su rūpintojėliais, pietomis ir šventųjų skulptūrėlėmis. Susiformavo barokinis kraštovaizdis su bažnyčiomis, vienuolynais, kalvarijomis, koplyčiomis, koplytstulpiais, kryžiais.
Nuo 1586 m. Nesvyžiaus jėzuitų bažnyčios iki Vilniaus katedros fasado skulptūrų, sukurtų 1784–1787 m., – du šimtmečius Lietuva gyveno baroko dvasia. Buvo sukurti europinės reikšmės kūriniai: Vilniaus katedros Šv. Kazimiero koplyčia, Vilniaus Šv. Petro ir Povilo bažnyčia ar Pažaislio ansamblis prie Kauno. Susiformavo savita Vilniaus baroko mokykla, o architektas Jonas Kristupas Glaubicas sukūrė Vilniaus kaip baroko ir europinės kultūros miesto įvaizdį. Vargu ar kuri kita meno epocha Lietuvoje savo tąsa ir poveikio gelme gali prilygti barokui.
Baroko architektūros pradžia dažnai laikoma architekto Džiakomo dela Portos Jėzaus bažnyčia Romoje, pastatyta 1577 metais. Nepraėjus nė dešimtmečiui – 1586 m. šio architekto mokinys Džiovanis Marija Bernardonis pradėjo statyti Radvilų funduotą jėzuitų kolegijos Nesvyžiuje bažnyčią. O 1604 m. pačiame senojo Vilniaus centre, Rotušės aikštėje, pradėta statyti Šv. Kazimiero bažnyčia. Bažnyčios kertinis akmuo padėtas su didžiulėmis iškilmėmis, skirtomis šv. Kazimiero kanonizacijai. Šios iškilmės tapo tikru Baroko epochos pradžios simboliu. Barokas į Lietuvą atėjo nevėluodamas. Barokinė architektūra LDK teritorijoje paplito iki pat tolimiausių rytinių pakraščių – Mogiliavo, Oršos ir Mstislavlio. Drąsiai galima teigti, kad LDK yra šiauriausia ir ryčiausia barokinė šalis.
XVII a. Lietuvos barokas importuotas iš Italijos, o XVIII a. I pusėje susiformavo savita Vilniaus mokykla. Pagrindinis mokyklos stilistikos formuotojas, produktyviausias XVIII a. architektas ne tik Vilniuje, bet ir visoje LDK buvo iš vokiškų žemių (iki šiol dėl jo kilmės ginčijamasi) atvykęs liuteronas Jonas Kristupas Glaubicas (apie 1700–1767). Jis suformavo baroko architektūrinio stiliaus atmainą, neturinčią analogo Europos baroko architektūroje, – Vilniaus baroko mokyklą. Mokykla išsiskiria dekoratyvinių, kompozicinių ir architektūrinių elementų deriniu. Ryškiausias ypatumas – itin aukšti ir liekni pagrindinio fasado bokštai. Bažnyčios su dviem grakščiais, skirtingai dekoruotų tarpsnių bokštais tapo neatskiriamu katalikiškojo peizažo bruožu, pažymėjo rytinę katalikybės, drauge ir Vidurio Europos ribą. Glaubico kūrybos trisdešimtmetis (1737–1767) yra vienas ryškiausių senosios Lietuvos civilizacijos reiškinių, iki pat šiandien išlaikęs svarbiausio Lietuvos kultūros priklausomybės Vakarų civilizacijai ženklo statusą. Prieš jo nuopelnus epochos valdovų darbai tarsi ir nublanksta.

Eligijus Raila

Ar žinote, kad...