kalba literatūra istorija
A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į Y J K L M N O P R S Š T U Ų Ū V Z Ž
 
400
1500
1600
1750
1822
1904
1988
ANTIKA
VIDURAMŽIAI
RENESANSAS
BAROKAS
APŠVIETA
ROMANTIZMAS IR REALIZMAS
XX A. LITERATŪRA
ŠIUOLAIKINĖ LITERATŪRA
LIETUVOS PROISTORĖ
 
LIETUVOS DIDVALSTYBĖS KŪRIMASIS
LDK CHRISTIANIZACIJA
LDK BAJORŲ RESPUBLIKA
LDK ABIEJŲ TAUTŲ RESPUBLIKOJE
ATR REFORMOS. VALSTYBĖS SUNAIKINIMAS
LIETUVA RUSIJOS IMPERIJOJE
MODERNIOJI LIETUVOS RESPUBLIKA
OKUPUOTA LIETUVA. SOVIETIZACIJA
ŠIUOLAIKINĖ LIETUVOS VALSTYBĖ
 
1009
1240
1387
1529
1569
1773
1795
1918
1940
1990

Literatūra

Literatūra > Apšvieta

Sviftas


Džonatanas Sviftas (Swift, Jonathan) ‒ anglų ir airių rašytojas satyrikas gimė 1667 m. lapkričio 30 d. Dubline (Airija), mirė 1745 m. spalio 19 d. Dubline. Dublino universitete studijavo teologiją. Krašte prasidėjus politiniams neramumams, turėjo išvykti į Angliją, kur studijas tęsė Oksfordo universitete, dirbo tolimo giminaičio, politiko ir literato Viljamo Templio (William Temple) sekretoriumi. Po savo darbdavio mirties, 1699 m. visam laikui išvyko į Airiją, kur buvo paskirtas Šv. Patriko katedros dekanu Dublino universitete. Aktyviai dalyvavo politinėje veikloje, pamfletais smerkė Anglijos vyriausybės vykdomą politiką Airijos atžvilgiu, tapo airių nacionaliniu didvyriu.
Sviftas išgarsėjo 1726 m. parašęs romaną
Guliverio kelionės (visas pavadinimas – Lemuelio Guliverio, iš pradžių chirurgo, o paskui kelių laivų kapitono, kelionės į įvairias tolimas pasaulio šalis). Tai satyrinis fantastinis romanas, kurio atsiradimo priešistorė buvo literatūrinio Martyno Skribleruso klubo narių susitarimas leisti Martyno Skribleruso memuarus. Sviftas turėjo išjuokti tuomet labai populiarius kelionių aprašymus. Siekiant įtikinti skaitytoją pasakojimo tikrumu, kūrinys buvo išspausdintas be Svifto pavardės, tarsi paties Guliverio pasakojimas, kuriame pateikiama žinių apie jo šeimą, tiksliai nurodomos kelionių datos, remiamasi žemėlapiais, geografinėmis realijomis. Nors siekiama skaitytoją įtikinti, kad pasakotojas – realus, iš tikrųjų gyvenantis žmogus, pačios aprašomos kelionės – fantastinės: pirmoje dalyje nuvykstama į liliputų šalį, antroje – į milžinų šalį, trečioje – aplankoma skrajojanti sala, o ketvirtoje – protingų arklių (huinemų) ir jų tarnų žmonių (jahų) kraštas. Žinomiausias romano pasakojimas – apie Liliputiją, kuri pasirodo kaip XVIII a. pradžios Anglijos alegorija. Pasakojime supriešinami dydžiai ir vertybės: rodomas mažyčių liliputų didybės troškimas, daug dėmesio skiriama ceremonijoms, o ministrų atliekami akrobatiniai triukai ant virvės žymi vikrumą siekiant politinės karjeros. Antroje dalyje Guliveris pats tampa nykštuku milžinų krašte, kur gyvena darbštūs ir dori žmonės. Šioje dalyje pateikiama politinė utopija (apšviestoji monarchija pavaizduota kaip idealios valstybinės santvarkos pavyzdys). Pasakodamas valdovui Anglijos istoriją, Guliveris netikėtai pats sau atranda ir demaskuoja Britanijos institucijų ydas, bet pamato, kad milžinų šalyje teisybės taip pat nėra. Trečioje dalyje Guliveris aplanko kelias skirtingas šalis. Ryškiausia čia – satyra, nukreipta prieš mokslininkus eksperimentuotojus, kurie atlieka mokslui visiškai nenaudingus bandymus. Ketvirtoje dalyje atskleidžiama rašytojo idėjų kulminacija: pasakojime sukeitus žmonių ir gyvūnų vietą valstybėje, išryškinama egoistiška ir niekinga žmonių prigimtis, gobšumas ir gašlumas. Tačiau ir protingieji arkliai nėra idealūs – jiems trūksta vaizduotės ir jausmų. Galima manyti, kad Sviftas pranašavo žmonijos išsigimimą, bet kaip švietimo epochos rašytojas, pabrėždamas negeroves, turėjo tikslą šviesti ir auklėti savo laikų žmogų. Guliverio kelionės literatūroje įtvirtino satyrinės fantastikos žanrą ir ilgainiui perėjo į vaikų ir paauglių lektūrą.

Neringa Mikalauskienė



Džonatanas Sviftas. Guliverio kelionės.Džonatanas Sviftas.GULIVERIO KELIONIŲ senas leidimas.GULIVERIO KELIONIŲ iliustracija.Vieno iš GULIVERIO KELIONIŲ leidimų viršelis.2010 m. Holivude sukurto filmo GULIVERIO KELIONĖS plakatas.

Ar žinote, kad...