Kalba
- Nuo indoeuropiečių iki baltų
- Senoji lietuvių raštija
- Lietuvių kalbos tarmės
- Kalba ir žmogus
- Fonetika
- Kirčiavimas
- Leksika
- Žodžių daryba
- Rašyba
- Morfologija
- Morfologijos sąvoka
- Žodžio sudėtis
- Morfeminė analizė
- Kaitybinė analizė
- Gramatinės kategorijos
- Gramatinė žodžių klasifikacija
- Morfologinio nagrinėjimo tvarka
- Sintaksė
- Skyryba
- Stilistika ir retorikos pagrindai
- Teksto kūrimas
- Kalbos tiriamojo darbo etapai
Morfeminė analizė
Morfeminis žodžio skaidymas. Analizuojant morfemiškai, žodis išskaidomas į morfemas, t. y. mažiausius reikšminius vienetus. Pirmiausia, svarbu išsiaiškinti, ar žodis apskritai skaidomas į morfemas, ar neskaidomas, o jeigu skaidomas – iš kokių morfemų sudarytas.Morfemiškai skaidomais laikomi visi kaitomieji lietuvių kalbos žodžiai, nes juose aiškiai galima išskirti kaitybos morfemas (nam-as, linksm-as, ein-a). Tą pačią reikšmę turinčios jų atskiros morfemos kartojasi kituose žodžiuose.
Kai kurie nekaitomi žodžiai taip pat skaidomi morfemiškai, juose pasitaikančias šaknines ir darybines morfemas galima išskirti kituose žodžiuose (visaip plg. vis-as ir kit-aip).
Morfemiškai neskaidomais laikomi sudaryti iš vienos morfemos žodžiai.
Morfeminis kamieno skaidymas. Žodžio kamieno pilnasis (=visiškas) skaidymas yra tada, kai jo tam tikros morfemos ne tik pasikartoja kituose kamienuose, bet ir turi tas pačias reikšmes ar atlieka tas pačias funkcijas. Žodžių kamienai gali būti labai įvairios sudėties (berž-yn-as, lup-ik-au-ti, trej-et-uk-inink-as, pa-lauk-ė, per-vard-in-im-as, sald-y-med-is) ir t. t.
Žodžio kamieno dalinis (=nevisiškas) skaidymas yra tada, kai viena ar kelios tos pačios reikšmės morfemos pasikartoja kituose žodžiuose, bet viena iš jų yra arba labai reta, arba visiškai unikali. Bet kuri žodžio dalis gali būti unikali (ne-vėkš-l-a, varn-a-lėš-a).
Morfemiškai neskaidomais laikomi kamienai, kur yra unikalios visos galimos išskirti morfemos. Tokių morfemų sutapimas yra fonetinis, tačiau jos reikšmė ne tokios pat, kaip kituose žodžiuose, todėl kamienas negali būti išskaidytas. Pavyzdžiui, negali būti morfemiškai skaidomas žodžio karvelis kamienas, nes jo šaknis tik formaliai sutampa su žodžio karv-ė šaknimi, o priesaga tik primena daiktavardžių mažybines priesagas (sod-elis).