kalba literatūra istorija
A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į Y J K L M N O P R S Š T U Ų Ū V Z Ž
 
400
1500
1600
1750
1822
1904
1988
ANTIKA
VIDURAMŽIAI
RENESANSAS
BAROKAS
APŠVIETA
ROMANTIZMAS IR REALIZMAS
XX A. LITERATŪRA
ŠIUOLAIKINĖ LITERATŪRA
LIETUVOS PROISTORĖ
 
LIETUVOS DIDVALSTYBĖS KŪRIMASIS
LDK CHRISTIANIZACIJA
LDK BAJORŲ RESPUBLIKA
LDK ABIEJŲ TAUTŲ RESPUBLIKOJE
ATR REFORMOS. VALSTYBĖS SUNAIKINIMAS
LIETUVA RUSIJOS IMPERIJOJE
MODERNIOJI LIETUVOS RESPUBLIKA
OKUPUOTA LIETUVA. SOVIETIZACIJA
ŠIUOLAIKINĖ LIETUVOS VALSTYBĖ
 
1009
1240
1387
1529
1569
1773
1795
1918
1940
1990

Kalba

Kalba > Fonetika

Fonetinė transkripcija

Kadangi lietuvių kalbos rašyba paremta keliais principais (fonologiniu, morfofonologiniu (morfologiniu), istoriniu), tai raštas ne visada tiksliai rodo tarimą. Plg.: rašome laukdavo, bet tariame [laugdavo]; žodyje plyšį rašome dvi skirtingas raides y ir į, bet tariame tą patį ilgąjį balsį ir pan. Tam, kad būtų galima parodyti tikslų tarimą, žodžius reikia transkribuoti. Kitaip tariant, normalų, įprastą raštą paversti transkripcija.
Transkripcija (lot.
transcriptio – perrašymas) – tai atskirų kalbos elementų (garsų, fonemų, žodžių) ar net ištiso kalbos srauto (sakinių, tekstų) tikslus užrašymas pagal tarimą. Tam naudojami specialūs rašto ženklai. Transkripcija vadinama ir tų ženklų sistema.
Transkripcija naudojama kalbos mokslo ir praktikos reikalams. Be jos, žinoma, neapsieina fonetika ir fonologija. Taip pat ir dialektologija – nes reikia tiksliai užrašyti tarmių pavyzdžius ar tekstus. Transkripcija naudojama ir leksikologijoje bei leksikografijoje – kada reikia parodyti kokios nors svetimos kalbos žodžių tarimą.
Skiriama fonetinė ir fonologinė transkripcija. Fonetine transkripcija užrašyti pavyzdžiai pateikiami laužtiniuose skliaustuose. Fonologine transkripcija pavyzdžiai rašomi įstrižiniuose skliaustuose.
Lietuvių kalbos fonetinei transkripcijai 1930 m. pagrindus padėjo kalbininkas Jurgis Gerulis. Jis pasinaudojo 1925 m. Kopenhagoje priimta tarptautine fonetine transkripcija. Šią transkripciją sudarė Tarptautinė fonetikų asociacija, kuri transkripciją nuolat tobulina. Gerulio sudaryta vadinamoji kopenhaginė transkripcija lietuvių kalbotyroje yra visuotinai paplitusi.
Lietuvių kalbos žinynas. Fonetinė transkripcija.Lietuvių bendrinės kalbos fonetika. Fonetinė trankripcija.

Ar žinote, kad...