kalba literatūra istorija
A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į Y J K L M N O P R S Š T U Ų Ū V Z Ž
 
400
1500
1600
1750
1822
1904
1988
ANTIKA
VIDURAMŽIAI
RENESANSAS
BAROKAS
APŠVIETA
ROMANTIZMAS IR REALIZMAS
XX A. LITERATŪRA
ŠIUOLAIKINĖ LITERATŪRA
LIETUVOS PROISTORĖ
 
LIETUVOS DIDVALSTYBĖS KŪRIMASIS
LDK CHRISTIANIZACIJA
LDK BAJORŲ RESPUBLIKA
LDK ABIEJŲ TAUTŲ RESPUBLIKOJE
ATR REFORMOS. VALSTYBĖS SUNAIKINIMAS
LIETUVA RUSIJOS IMPERIJOJE
MODERNIOJI LIETUVOS RESPUBLIKA
OKUPUOTA LIETUVA. SOVIETIZACIJA
ŠIUOLAIKINĖ LIETUVOS VALSTYBĖ
 
1009
1240
1387
1529
1569
1773
1795
1918
1940
1990

Kalba

Kalba > Teksto kūrimas

Bendrieji teksto kūrimo aspektai

Pasirengimas rašyti – tai protinio darbo, minties veikla, susidedanti iš kelių etapų: 1) problemos pažinimo, 2) konkrečios temos suformulavimo, 3) pagrindinės minties išryškinimo, 4) skaitytojų lygio ir intencijų bei tikslų numatymo, 5) plano sudarymo.
Problemos pažinimas. Pirmiausia būtina išsiaiškinti problemą, t. y. bendresnę temą, į kurią įeina konkreti tema. Problema paprastai yra objektyvus veiksnys, ne visada priklausantis nuo autoriaus valios, ją diktuoja aktualijos, aplinkybės, datos, įvykiai, planai, konferencijos ir t. t. Autorius turi gerai apmąstyti ir pasverti, ar jis pajėgus susidoroti su tema, ar nenuvils adresato. Geram tekstui reikia tikrų šaltinių, tikslių citatų, patikrintų neiškraipytų faktų, kartais priešingos nuomonės pateikimo arba įvertinimo, paties autoriaus argumentų. Surinkta medžiaga tvarkoma, sisteminama, nuosekliai išdėstoma, iš jos išskiriama ir paliekama tik tai, kas svarbiausia.
Temos formuluotė. Bendra taisyklė tokia – formuluotė ir turiniu ir forma turi patraukti sudominti skaitytoją, be to, ji turi būti aiški, glaustai pranešanti, kas iš tiesų bus kalbama. Tema gali būti formuluojama trejopai: 1) konstatavimu, 2) klausiamuoju retoriniu sakiniu, 3) šaukiamuoju, skatinamuoju sakiniu.
Pagrindinė minties linija. Pagrindinė teksto mintis yra svarbiausias teiginys, tarsi rodyklė, kreipianti visas skaitytojo mintis.
Intencija ir tikslas. Jos pobūdį lemia trys dalykai: kas, kodėl ir kokiam adresatui bus skiriamas tekstas. Jeigu turima intencija mokyti, informuoti, supažindinti, išaiškinti, pranešti, veikiama proto sritis; jeigu norima palenkti, paskatinti veikti, įtikinti, įteigti, įkvėpti, veikiama sąmonė ir valia; jeigu turima intencija pradžiuginti, sužavėti, teikti estetinį malonumą, žadinami jausmai.

Ar žinote, kad...