kalba literatūra istorija
A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į Y J K L M N O P R S Š T U Ų Ū V Z Ž
 
400
1500
1600
1750
1822
1904
1988
ANTIKA
VIDURAMŽIAI
RENESANSAS
BAROKAS
APŠVIETA
ROMANTIZMAS IR REALIZMAS
XX A. LITERATŪRA
ŠIUOLAIKINĖ LITERATŪRA
LIETUVOS PROISTORĖ
 
LIETUVOS DIDVALSTYBĖS KŪRIMASIS
LDK CHRISTIANIZACIJA
LDK BAJORŲ RESPUBLIKA
LDK ABIEJŲ TAUTŲ RESPUBLIKOJE
ATR REFORMOS. VALSTYBĖS SUNAIKINIMAS
LIETUVA RUSIJOS IMPERIJOJE
MODERNIOJI LIETUVOS RESPUBLIKA
OKUPUOTA LIETUVA. SOVIETIZACIJA
ŠIUOLAIKINĖ LIETUVOS VALSTYBĖ
 
1009
1240
1387
1529
1569
1773
1795
1918
1940
1990

Literatūra

Literatūra > XX amžiaus literatūra

Kondrotas


Prozininkas, scenaristas Saulius Tomas Kondrotas (g. 1953 m. Kaune) Vilniaus universitete studijavo psichologiją ir filosofiją, dirbo redaktoriumi, dėstytoju. Išleido trumposios prozos knygas
Pasaulis be ribų ( 1977), Įvairių laikų istorijos (1989), Kentauro herbo giminė (1989), Meilė pagal Juozapą (2004), romanus Žalčio žvilgsnis (1979) ir Ir apsiniauks žvelgiantys pro langą (1985). 1986 m. turistinės kelionės Vokietijoje metu Kondrotas pasiprašė politinio prieglobsčio, gyveno JAV, vėliau dirbo Laisvosios Europos radijuje Miunchene ir Prahoje. Šiuo metu vėl gyvena JAV, užsiima fotografija. Emigravęs Kondrotas bandė rašyti angliškai, tačiau reikšmingesnių tekstų nebesukūrė. Kondroto kūriniai yra pasirodę daugeliu Europos šalių; Žalčio žvilgsnis yra bene į daugiausiai kalbų (prancūzų, ispanų, vokiečių, latvių, vengrų, katalonų, graikų, olandų, danų, italų, portugalų) išverstas šiuolaikinio lietuvių rašytojo romanas.
Kondrotas laikomas vienu svarbiausių savo kartos rašytojų, lietuvių prozos modernizatoriumi, sukilusiu prieš buitinį realizmą ir nedisciplinuotą, spontanišką rašymą. Kondroto „firminis ženklas“ yra meistriškai sukomponuotos, įtampą ligi pabaigos išlaikančios istorijos, pasakojančios apie sveiku protu nepaaiškinamus, fantastinius įvykius (pavyzdžiui, apsakyme „Kolekcionierius“ kalbama apie žmogų, kuris išmoksta skardinėje dėžutėje materializuoti saulėlydžius ir ima juos kolekcionuoti). Rašytojas naudojasi ne vienu moderniosios literatūros žanru ir naratyvine priemone (detektyvinė intriga, pasakojimas iš skirtingų personažų perspektyvos
Žalčio žvilgsnyje, žiedinė kompozicija Ir apsiniauks žvelgiantys pro langą), mėgsta intertekstinį žaidimą paslėptomis literatūrinėmis ar filosofinėmis citatomis, nevengdamas ir mistifikacijų. Kondroto stilius pasižymi išplėtotais ritmiškais periodais, o žodynui savitumo suteikia archajiški, iš senosios raštijos pasiskolinti žodžiai.
Kondroto naratorius nesikiša į pasakojimą ir nemoralizuoja: skaitytojas turi pats susidaryti savo nuomonę apie įvykius ir herojus. Kūrinių personažai atstovauja ne tik psichologiniams ar socialiniams tipams, bet ir tam tikroms pažiūroms, kurios išbandomos jų susidūrimais ir ginčais, jų likimais. Rašytojui rūpi universalūs klausimai – blogio ir nusikaltimo kilmė, aistrų ir dorovės principų konfliktas, modernybės ir totalitarizmo prigimtis. Šias problemas jis gvildena remdamasis mitiniais, daugiausia bibliniais pasakojimais. Pirmasis Kondroto romanas pasakoja apie XIX amžiaus pabaigoje–XX amžiaus pradžioje gyvenančios valstiečių šeimos nuopuolį, susiejama su bibliniu išvarymo iš rojaus mitu.
Žalčio žvilgsnyje susiduria du žmonių tipai: senųjų papročių besilaikantys ir progreso idėja įtikėję, dorovę asmeninės laisvės kliūtimi laikantys žmonės. Rašytojas parodo, kad tradicinės visuomenės sanklodos suirimas neišvengiamas; tačiau laimės nepasiekia ir racionalus modernusis žmogus. Antrasis romanas Ir apsiniauks žvelgiantys pro langą, paremtas Kaino ir Abelio istorija, turi tarybinio totalitarizmo alegorijos bruožų: mažo Sniegovijos miestelio gyventojai iš pradžių pasiduoda diktatoriaus Konrado įtaigai, bet paskui nusikrato jo valdžios.
Nors ir nutilęs prieš daugiau nei du dešimtmečius, Kondrotas išlieka aktualiu autoriumi. Mitinį, fantastinį pradą sujungęs su moderniomis pasakojimo strategijomis, jis laikomas svarbiausiu magiškojo realizmo lietuvių literatūroje atstovu.

Laurynas Katkus
Saulius Tomas Kondrotas. Žalčio žvilgsnis.Pasaulis be stereotipų. Saulius Tomas Kondrotas atsako į Jurgos Ivanauskaitės klausimus.Laurynas Katkus. Rūstusis Dievas. Religinė vaizdinija Sauliaus Tomo Kondroto romanuose.Saulius Tomas Kondrotas. Kentauro herbo giminė.Saulius Tomas Kondrotas. Kolekcionierius.Audronė Barūnaitė-Willeke. Naujieji laikai ir senieji mitai S. T. Kondroto kūryboje.Saulius Tomas Kondrotas 2000 m.Saulius Tomas Kondrotas.

Ar žinote, kad...